Jak stworzyć profesjonalne logo

Jak stworzyć profesjonalne logo

Udostępnij ten artykuł

Jak stworzyć profesjonalne logo

Logo firmy jest jak serce. Chcąc świadczyć profesjonalne usługi nie można zapomnieć o najważniejszym organie naszej marki, którym właśnie jest logo. 

Zastanawiasz się od czego zacząć? Masz pewną koncepcje, ale nie wiesz jak ją „przelać” na papier? W tym artykule przedstawiam pięć rozwiązań do stworzenia profesjonalnego loga Twojej firmy. Oprócz tego omówię także wady oraz zalety każdego z  nich. 

Przedstawione  poniżej trzy pierwsze sposoby, powinny zostać przeznaczone do wykonania przez firmy zewnętrzne specjalizujące się w tego typu działaniach

Rozwiązanie nr 1-zlecenie zadania firmie graficznej.

Zamiast zastanawiać się samemu, myśleć na łamigłówką jak zrobić logo,  zlećmy to zadanie firmom specjalizującym się w grafice komputerowej. Jeśli mam pomysł na to jak logo powinno wyglądać, zawsze możemy go narysować na kartce papieru i przekazać projektantowi wraz z naszymi sugestiami.

Wybierając profesjonalną firmę graficzną, otrzymamy możliwość doradztwa od osób, zajmujących się tym rzemiosłem na co dzień. Projektant omówi z nami pewne niuanse dotyczące tworzenia logo, symboliki, znaczenia kolorów, błędów projektowych, zagrożeń, znaczenia kolorów czy księgi znaku.

Takie rozwiązanie charakteryzuje się długim czasem oczekiwania na otrzymanie finalnego produktu, którym ma być logo. Rzadko kiedy firmy są w stanie zrealizować zlecenie w krótszym okresie niż dwa tygodnie.

Korzystając z firmy graficznej otrzymamy profesjonalną usługę, ale niestety za nią też będziemy musieli odpowiednio zapłacić. Stawki za proste logo kształtują się w okolicach 300/500 zł, a za wariant rozszerzony od 800 zł wzwyż.

Księga znaku – oprócz logotypu zawiera wytyczne dotyczące użytkowania danego brandu. Opisuje kolory, podając ich numeryczną wartość dla druku, internetu. Przedstawia dopuszczalne modyfikacje. Jest ona przydatna podczas współpracy z innymi firmami, które będą wykorzystywać nasze logo.

Rozwiązanie nr 2-korzystanie z generatorów internetowych  

Otwierając własną działalność, rzadko posiadamy większy budżet na inwestowanie w identyfikacje wizualną. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą specjalistyczne strony internetowe. Na nich możemy skorzystać z dedykowanego do tego generatora, który w kilku krokach stworzy estetyczne i profesjonalne logo. Jedną z takich stron jest Logomaster.  

W mojej ocenie jest to bardzo dobra opcja dla osób, które świadczą usługi z zakresu pracy fizycznej (np. roboty wykończeniowe pomieszczeń), a identyfikacja wizualna spada na drugi plan. Dzięki prostocie oraz niewielkim kosztom, przedsiębiorca szybko zrealizuje zadanie, którym jest stworzenie logo.  

Istnieją również strony z bezpłatnymi generatorami. Jednakże, te na które natrafiłem mają bardzo ubogie możliwości, a chcąc mieć profesjonalne logo będzie ciężko je na nich stworzyć.

Rozwiązanie nr 3- zlecenie  na „fuchę”

Zlecenie tzw. „fuchy” freelancerowi. W Internecie jest wiele portali z ogłoszeniami, na których możemy znaleźć kontakt do grafików. Popularne portale w Polsce to Olx oraz Gumtree. Przeważnie takie usługi są niedrogie, mieszczące się w kilka set złotych.

Współpraca z freelancera niesie za sobą pewne ryzyko. Można trafić na osoby, które są mało doświadczone i nie są profesjonalnie, a do swojej pracy podchodzą lekceważąco, a konsekwencją tego może być wydłużony okres czasu tworzenia logo.

Osoby, które oferują swoje usługi w większości nie prowadzą działalności gospodarczej, przez co nie ma możliwości rozliczenia takiej usługi w kosztach firmy. 

Rozwiązanie nr 4 – zrób to sam  

Masz stabilną pracę na etacie i powoli myślisz o założeniu własnego biznesu, ale nie jesteś pewien czy Twój pomysł jest dobry. Oprócz tego ograniczają Cię fundusze. W takiej sytuacji zachęcam do wypróbowania własnych sił w programie Gimp. Jest to bezpłatny, a zarazem bardzo zaawansowany program, który rywalizuje z takimi programami jak Photoshop czy Corel. 

Zobacz jak ja tworzę logo w 20 minut w programie GIMP.

Program w pierwszych krokach może wydawać się trudny. Jednakże Internet i YouTube posiadają filmiki na podstawie, których można się wzorować oraz na ich przykładzie nauczyć się podstawowego projektowania. 

Rozwiązanie nr 5 – zlecić to nam! 

Tworząc własny biznes skupiamy się w główniej mierze na realizowaniu potrzeb klienta. Jest to ciągła praca w symbiozie z  bieżącymi trendami oraz podążaniu za ich nurtami. Niektóre przedsiębiorstwa dostarczają produkty, niektóre usługi, a jeszcze inne patenty, rozwiązania i nowe technologie. 

Wieloletnie doświadczenie w konsultacjach biznesowych oraz w tworzeniu stron internetowych, przekłada się na dostarczenie naszym Partnerom usług szytych na ich potrzeby. Rozpoczynając konsultacje zawsze przeprowadzamy wywiad dzięki któremu, nasze działania są skierowane na najlepsze wyniki. 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i ucz się od najlepszych

Zobacz inne

Myślisz nad nową witryną internetową? A może masz już własną stronę firmową i przyszedł czas rozwinąć swoje możliwości marketingowe? Zapraszam do kontaktu. Rozmowa nic nie kosztuje, ani nie zobowiązuje, a na pewno czegoś nowego Ci dostarczy.