Zobacz jak się uchronić przed atakami brute force

Udostępnij ten artykuł

Zobacz jak uchronić się przed atakami brute force

Atak brute force polega na próbie odgadnięcia hasła lub klucza dostępu do panelu administracyjnego WordPress (i nie tylko), poprzez automatyczne wypróbowywanie różnych kombinacji. Hakerzy wykorzystują specjalne programy lub skrypty, które automatycznie generują i testują setki a nawet tysiące kombinacji, aż do znalezienia poprawnego hasła.

Atakujący wykorzystuje różne strategie w ataku brute force. Mogą to być proste metody, takie jak wypróbowywanie popularnych haseł z zbiory listy słów, gdzie zostały zamieszczone wykradzione hasła lub ataki hybrydowe, czyli kombinacji, gdzie na początku słowa pojawia się duża litera, po słowie cyfry, a na końcu znaki specjalne. 

I tutaj przychodzi z pomocą wtyczka Limit Login Attempts Reloaded

Wtyczkę, tą znajdziemy w repozytorium WordPress. Wtyczka „Limit Login Attempts Reloaded” to narzędzie, które pomaga w zwiększeniu bezpieczeństwa witryny opartych o środowisko WordPress. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed atakami na logowanie poprzez ograniczenie liczby nieudanych prób logowania.

Poniżej zamieszczam film z instrukcją instalacji wtyczki. 

Korzyści z posiadania wtyczki „Limit Login Attempts Reloaded”

Posiadanie wtyczki „Limit Login Attempts Reloaded” może przynieść kilka korzyści:

  1. Zwiększenie bezpieczeństwa: Wtyczka pomaga w zabezpieczeniu WordPressa przed atakami brute force poprzez ograniczenie liczby nieudanych prób logowania. Blokowanie lub wprowadzanie opóźnień dla adresów IP lub użytkowników, którzy przekraczają określony limit, utrudnia atakującym zgadnięcie hasła.

  2. Ochrona kont użytkowników: Wtyczka pozwala również na zastosowanie blokady na poziomie adresu IP lub użytkownika, co chroni konta użytkowników przed nieautoryzowanym dostępem.

  3. Monitorowanie i powiadomienia: Wtyczka śledzi i rejestruje próby logowania, umożliwiając monitorowanie sytuacji i identyfikowanie potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo, w przypadku nieudanych logowań, możesz otrzymywać powiadomienia, które umożliwiają szybką reakcję w przypadku podejrzanych aktywności.

  4. Przydatne ustawienia: Wtyczka umożliwia dostosowanie ustawień zgodnie z twoimi potrzebami. Masz możliwość określić maksymalną liczbę prób logowania, czas blokady, a także dostosować inne parametry, aby zoptymalizować zabezpieczenia witryny.

  5. Szczegółowe dzienniki i statystyki: Wtyczka zapewnia dostęp do szczegółowych dzienników, które pokazują informacje o próbach logowania, adresach IP i innych szczegółach, które mogą pomóc w analizie i zrozumieniu aktywności na twojej witrynie. Możesz również korzystać z funkcji statystyk, aby uzyskać ogólny obraz o zabezpieczeniach i próbach logowania.

*niektóre z powyższych opcji będą wymagać wersji Premium. 

Pamiętaj również o silnym haśle

Dodatkowo, zawsze rekomenduje silne opracowane hasło. Tutaj na rynku jest wiele ciekawych narzędzi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce generator haseł. Mnie przypadł do gustu generator od Eset. 

Generator haseł do WordPress

Pamiętaj, najczęściej najsłabszym ogniwem pozostaje czynnik ludzki. Jak to moja mama mawiała. Jak sobie wyścielisz, tak się wyśpisz. Prawda? 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i ucz się od najlepszych

Zobacz inne

Myślisz nad nową witryną internetową? A może masz już własną stronę firmową i przyszedł czas rozwinąć swoje możliwości marketingowe? Zapraszam do kontaktu. Rozmowa nic nie kosztuje, ani nie zobowiązuje, a na pewno czegoś nowego Ci dostarczy.