Jak zrobić idealne zdjęcia firmowe smartfonem

Jak zrobić idealne zdjęcia firmowe smartfonem

Udostępnij ten artykuł

Jak zrobić idealne zdjęcia firmowe smartfonem

Opowiem Wam  jak zrobić świetne zdjęcia, które mogą służyć w działaniach marketingowych w Państwa firmie. W kilku krokach przedstawię proste i praktyczne zasady, które towarzyszą mojej twórczości podczas sesji fotograficznych.

Światło na front kadru

Pierwszym najważniejszym elementem podczas robienia zdjęć jest światło. Dokładnie, kierunek, na który padają promienie słoneczne. Jeżeli nasz pierwszy plan będzie miał światło za sobą, to twarz lub front naszego planu może zostać nie doświetlony. Co gorsze, światło, które święci na przeciw osoby, która robi zdjęcia, może „uczulić” matrycę aparatu, tak że zdjęcia będą niedoświetlone z cieniami oraz nie ostre.

Robiąc zdjęcia w pomieszczeniach trzeba pamiętać, że przez okna wpada bardzo dużo światło. Róbmy zdjęcia tak aby plan był w centrum, a fotograf „strzelał” ujęcia od strony okna.

Warto zapamiętać. Najlepszą pozycję ma fotograf wtedy, kiedy światło ma za sobą. Mała uwaga. Jak mamy światło za sobą i fotografujemy z bliska, to trzeba uważać na nasz cień, aby nie wszedł w kadr.

Kadrowanie

Kolejnym bardzo ważnym elementem podczas robienia zdjęć jest kadrowanie. Zasada jakiej się trzymam to, że główny obiekt nie może być na środku zdjęcia. Pamiętajmy. Dobre zdjęcia, to takie, które opowiadają historię. Jeżeli nasz główny obiekt znajduje się na środku, to na obrzeżach pozostaje nie za wiele miejsca na przedstawienie drugiego planu. Natomiast jeśli nasza główna postać pojawi się gdzieś  pomiędzy środkiem a bokiem, wtedy drugi plan przedstawia więcej szczegółów.

Zdjęcia poziome czy pionowe? Polecam robić zdjęcia poziome tzw. horyzontalne, bo są one później łatwiejsze do przeglądania. Zwróćmy uwagę, że ekrany komputerów, telewizory są poziome i to na nich najczęściej przeglądamy zdjęcia. Podobnie jest ze smartfonami. Gdy przychodzi przeglądnąć zdjęcia, to prawie zawsze obracamy telefon na bok i oglądamy zdjęcia w poziomie. Oczywiście w pionie też warto robić zdjęcia, ale tylko wtedy kiedy mamy przedmioty pionowe albo fotografujemy wysokie obiekty, bądź mamy określony cel, którym przyświeca dane zdjęcie.

Jak robimy zdjęcia przedmiotom, na przykład produktom, które mają większy gabaryt. Pamiętajmy, aby próbować umieścić je w całym kadrze. Jeśli jest to utrudnione, to proszę robić zdjęcia z bardzo bliskiej odległości, samym detalom.

Warto pamiętać o dodatkowych kwestiach, które mogą być „mistrzem drugiego planu”. Takimi niechcianymi elementami, mogą być śmieci, jaskrawe przedmioty, przypadkowe osoby, czy też przedmioty, które niekoniecznie muszą się znajdować na zdjęciu, takie jak alkohol, papierosy itd.

Jeszcze jedna porada podczas fotografowania. Wykonujmy zdjęcia z różnych miejsc czy pozycji. Na przykład z góry, z boku lub z pozycji „w parterze”. Później przeglądając zdjęcia, można mile się zaskoczyć.

Lampa błyskowa, po co i kiedy?

Obecnie 99 procent moich zdjęć jest bez lampy błyskowej. Dlaczego? Bo lampa „oślepia” matrycę, która utrwala zdjęcia. Jak to się dzieje? Dzieje się tak, że wszystko, co widzimy zawdzięczamy światłu odbitemu od przedmiotów i scen. Niech każdy z nas przypomni sobie zdjęcia, które robił po zmroku, w plenerze. Zawsze na tych zdjęciach wychodziły osoby ze świecącymi oczami. Doświetlone były pierwsze plany, a reszta ginęła w szarej ciemni.

Kiedy warto włączyć lampę błyskową? Najlepiej jest wtedy, kiedy jest bardzo mocne światło słoneczne. Na przykład takie, które występuje w środku dnia w słoneczne dni. Wtedy lubię włączyć lampę błyskową i doświetlić pierwszy plan.

Mam nadzieję, że się przydadzą moje wskazówki. Zapraszam do obserwowania mojego bloga na mediach społecznościowych, gdzie wrzucam informację dotyczących nowych publikacji.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i ucz się od najlepszych

Zobacz inne

Myślisz nad nową witryną internetową? A może masz już własną stronę firmową i przyszedł czas rozwinąć swoje możliwości marketingowe? Zapraszam do kontaktu. Rozmowa nic nie kosztuje, ani nie zobowiązuje, a na pewno czegoś nowego Ci dostarczy.