Personal Branding — Sprawdź, czym jest budowanie marki osobistej, jak się ją buduje, a także dlaczego i kiedy warto!

Udostępnij ten artykuł

Personal Branding — Sprawdź, czym jest budowanie marki osobistej, jak się ją buduje, a także dlaczego i kiedy warto!

Personal branding na polskim rynku jest trendem mocno rosnącym od dłuższego czasu jako często wykorzystywana strategia marketingowa. Moda na budowanie marki personalnej przyszła do nas z zachodu. Jest to niezwykle korzystny proces, z którego warto korzystać — zwłaszcza jeśli jesteśmy freelanceram, specjalistami czy wolnymi strzelcami, którzy działają na własne konto. Czym zatem jest personal branding, a także kto i kiedy powinien go wykonywać? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy wraz z przydatnymi podpowiedziami, dzięki którym zbudujesz silną markę własną na rynku.

Czym jest personal branding?

Personal branding to trend polegający na budowaniu marki własnej. Jego zadaniem jest stworzenie marki z osoby prywatnej — nazwiska, a nie firmy czy produktu. Budowanie marki personalnej jest niezwykle korzystne. Dzięki temu można osiągnąć wiele profitów i wyróżnić się na rynku. Markę własną możemy budować w różnych branżach niezależnie od ich wielkości, tematyki czy specyfiki.

Mówiąc o personal brandingu, traktujemy naszą własną osobę jako produkt, który należy wypromować i korzystnie sprzedać. Personal branding wykorzystuje wiele taktyk i strategii marketingowych, które mają w tym pomóc. Budowanie marki własnej polega zatem na ulepszaniu naszej osoby pod każdym względem i promowaniu jej tak, aby nasze nazwisko stało się popularne a my jako specjaliści byli rozchwytywani wśród konkurencji.

Kto powinien budować markę osobistą?

Z personal brandingu może skorzystać praktycznie każda osoba niezależnie od branży, w jakiej pracuje, czy sytuacji w jakiej się znajduje. Najczęściej osobami tworzącymi personal branding są sportowcy, politycy czy artyści, którzy sami w sobie są instytucją. Na personal branding powinny również stawiać te osoby, które są wolnymi strzelcami i pracują na własne konto. Dzięki zwiększeniu wartości własnego nazwiska będą bardziej rozchwytywani na rynku pracy. Mogą być to specjaliści w poszczególnych branżach np. IT czy freelancerzy, gdzie opinie o ich jakości decydują w dużej mierze o kolejnych zleceniach.

Dlaczego warto budować markę prywatną?

Istnieje wiele powodów, dla których warto budować markę osobistą. Przede wszystkim, jeśli będziemy w stanie dobrze się zaprezentować, wypromować a zarazem sprzedać na rynku, to będziemy mogli liczyć na większy zarobek. Większa rozpoznawalność i popyt na nasze usługi spowodowane dobrym wizerunkiem przełożą się na większe profity z naszej pracy. W dalszej perspektywie czasu budowanie marki prywatnej jest zatem bardzo dobrą inwestycją, dzięki której możemy zarabiać dużo więcej pieniędzy.

Czas, środki oraz uwaga, którą poświęcimy na budowanie marki personalnej, będą również przynosiły liczne pasywne korzyści. Raz wyrobiona marka będzie już istniała na stałe. Poza lepszymi zarobkami będziemy mogli realizować bardziej intratne i ciekawe projekty, a także rozwijać się, czy otrzymywać propozycje poza zasięgiem innych osób. Poświęcając zatem czas na budowanie marki prywatnej, inwestujemy w naszą przyszłość.

Samo budowanie marki prywatnej jest również sposobem niezwykle elastycznym. Oznacza to, że możemy budować ją w sposób dostosowany do naszych celów, planów czy możliwości i ograniczeń. Możemy robić to również na różną skalę dostosowaną do wolnego czasu, możliwości i budżetu, którego jesteśmy w posiadaniu. Nie musimy spełnić też żadnych konkretnych wymagań, aby móc zająć się swoim wizerunkiem i budową nazwiska.

Budując markę prywatną, zabezpieczamy się również przed kryzysem, przestojem w branży czy innymi, negatywnymi, trudnymi sytuacjami. Obecnie mamy z nimi do czynienia bardzo często z wielu powodów. Jeśli staniemy się rozpoznawani i wyróżnimy się na danym rynku pracy, nie będziemy narażeni w pierwszej kolejności na zwolnienia, brak zleceń, czy inne trudne sytuacje.

Jak wdrożyć personal branding?

Jeśli wiemy już, czym jest personal branding, a także dlaczego warto go wdrażać, warto również podpowiedzieć, jak budować markę prywatną. Ogólnie istnieje wiele metod i czynności, które możemy wykonywać, w tym celu. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na trzy obszary budowania marki własnej i skupić się na nich najbardziej. Przede wszystkim będzie to podnoszenie własnych kompetencji, które będą podstawą do promowania się. Kolejnymi dwoma będzie stworzenie odpowiedniej oferty oraz reklamy i „sprzedaż naszej osoby”.

1. Gdy chcemy zbudować markę personalną powinniśmy podnosić nasze kompetencje tak bardzo jak to jest tylko możliwe. Możemy uczestniczyć w kursach i szkoleniach, a także wyrabiać certyfikaty i uprawnienia. Możemy również ukończyć studia lub podnosić wiedzę w innych pokrewnych dziedzinach. Możemy też inwestować w sprzęt, który służy nam do wykonywania naszych obowiązków, abyśmy mogli wykonywać je lepiej. Dobrym pomysłem na budowanie marki personalnej jest również nabywanie umiejętności praktycznych, które podniosą jakość naszych usług.

2. Drugim bardzo ważnym elementem budowania marki personalnej jest przedstawienie odpowiedniej oferty. Powinniśmy zatem zbudować pozytywny wizerunek naszej osoby, aby naszą wartość zaprezentować w atrakcyjny sposób. Musimy stworzyć jakościowe portfolio, opcjonalnie CV, dokumentację potwierdzającą nasze kompetencje i realizacje. Potencjalny klienci, dzięki temu, mogą chętniej podejmować decyzję o nawiązaniu współpracy z nami. Powinniśmy oferować również szerszy zakres usług tak, aby klienci mogli korzystać kompleksowo ze współpracy z nami, co będzie dla nas bardzo korzystne. Jeśli posiadamy taką możliwość lub potrzebę, warto założyć własną stronę internetową, na której będziemy mogli lepiej się zaprezentować. Ciekawym sposobem jest również odbycie kursów, na których można nauczyć się przemowy publicznej i umiejętności prezentacji, co również się nam przyda.

3. Ostatnim ważnym obszarem budowania marki prywatnej jest reklama i sprzedaż siebie jako produktu pod kątem marketingowym. Jeśli mamy już “wartościowe treści”, które mogą rozwiązać czyjś problem, a także są “estetyczne opakowanie” musimy zadbać o reklamę. Przede wszystkim, warto poszukiwać pracy lub relacji biznesowych na jak największą skalę. W tym przypadku ilość również ma duże znacznie i zwiększa szansę na znalezienie jakościowych kontaktów. Powinniśmy też wykorzystywać nasze znajomości, a także budować szerokie grono kontaktów.
W obecnych czasach, media społecznościowe są na początku najlepszym miejscem od którego możemy rozpocząć. Poprzez systematyczne publikowanie treści w sieci i kreowanie się na lidera branżowego przyczyni się do zwiększania widoczności naszej personalnej marki. Powinniśmy również założyć profil na LinkedIn, jeśli nasza branża powiązana jest stricte biznesowo lub jest zauważana na tym portalu internetowym. Warto jeszcze pamiętać o promocji lokalnej. Dobrym sposobem na pozyskiwanie nowych zleceń są wizyty na targach, imprezach i eventach branżowych. Możemy zapisać się też do stacjonarnych klubów branżowych i aktywnie uczestniczyć w ich życiu.

Jest wiele dróg, którymi można podążać budując własną markę osobistą. Są różne strategie, metody, jednakże najważniejsze jest to, aby w tym wszystkim pamiętać by pozostać sobą i robić to co się lubi, a nie to co rynek podpowiada. Powodzenia!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i ucz się od najlepszych

Zobacz inne

Myślisz nad nową witryną internetową? A może masz już własną stronę firmową i przyszedł czas rozwinąć swoje możliwości marketingowe? Zapraszam do kontaktu. Rozmowa nic nie kosztuje, ani nie zobowiązuje, a na pewno czegoś nowego Ci dostarczy.