Jak optymalizować i pozycjonować stronę firmową i sklep internetowy

Jak optymalizować i pozycjonować stronę firmową i sklep internetowy

Udostępnij ten artykuł

Jak optymalizować i pozycjonować stronę firmową i sklep internetowy

9 skutecznych zabiegów, o których nie można zapomnieć podczas optymalizacji i pozycjonowania strony firmowej i sklepu internetowego w Google. Poniżej zamieszczam moją checklistę z 9 najważniejszymi kwestiami, które powinny stać się nawykiem, podczas tworzenia oraz rozwijania witryny internetowej.   

1. Metatagi

Aby Twoje treści dobrze były widoczne przez roboty Google oraz wyszukiwarkach musisz zadbać o uzupełnienie meta tagów, zwłaszcza na stronie głównej i podstronach, tak aby nie zabrakło na nich słów kluczowych. Pamiętamy o metatagach typu title, description z opisu strony w gogle, o nagłówkach h1, h2, h3, pogrubieniu słów kluczowych czy alt tagach do grafik.

2. Sprawdzić widoczność witryny w wyszukiwarce Google / Bing

Sprawdzić, czy strona się indeksuje w Google za pomocą tagu site:, który wpisujemy w wyszukiwarce np. site:innovated.pl i sprawdzamy jakie pokaże wyniki. Jeżeli nie wszystkie podstrony się indeksują, to wykorzystujemy do tego wtyczkę tworzącą plik o nazwie sitemap.xml, który będzie podpowiadał robotą Google co dokładnie znajduje się na stronie. Do wygenerowania mapy można skorzystać z Google XML Sitemaps, Yoast SEO albo All in One SEO

U kolegów z Seostation można zobaczyć porównanie wtyczek Yoast SEO z All in One SEO. 

3. Konto w Google Search Console

Zakładamy konto w Google Search Console. Dodajemy naszą stronę pozycjonowaną i zamieszczamy do niej plik sitemap.xml. Takim sposobem przyspieszamy indeksacje naszej witryny w Google.

4. Kontrola w PageSpeed Insights

Sprawdzamy za pomocą PageSpeed Insights prędkość ładowania strony pozycjonowanej na telefonach i komputerach.

Jeśli strona optymalizowana posiada zaawansowany design, z różnymi animacjami itp., to wyniki niestety mogą okazać się znacznie poniżej naszych oczekiwań. Wówczas warto zastanowić się, co jest dla nas priorytetem. Nowoczesna i atrakcyjna strona zachęcająca do współpracy, czy nowoczesna ale klasyczna wersja strony z lepszymi parametrami pod względem pozycjonowania.

W mojej ocenie sama optymalizacja w TOP10 ma nie wielkie znaczenie, gdzieś w granicach poprawy jakości o jakieś 5 może 10 %. Jeśli znajdziemy się w TOP3, to optymalizacja już ma nikłe znaczenie bo w walce najważniejszy jest content, linkowanie oraz ilość i czas spędzony na stronie unikalnych użytkowników.

5. Prawidłowe adresy podstron

Zadbać o przyjazne adresy podstron, a zwłaszcza produktów w sklepie internetowym. Nie robimy linkowania typu twoj-sklep.pl/producent/kategoria/nazwa-produktu. Zamieszczamy adresy proste i przyjazne typu twój-sklep.pl/nazwa-produktu albo twoj-sklep.pl/nazwa-artykulu/ 

W tym celu udajemy się do zakładki Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki w panelu WordPress i robimy zmiany jak na grafice poniżej.  

6. Usuwamy niepotrzebne wtyczki i motywy

Ogrom rozszerzeń WordPressa pozwala na niezbadaną ilość możliwości rozbudowy strony. Nie dajmy się ponieść fantazji, miejmy tylko te wtyczki, które faktycznie są nam przydatne. Wtyczki oraz motywy nie używane usuwamy. Jedynie trzeba pamiętać aby zostawić jeden oryginalny wordpressowy szablon wyłączny w razie awarii strony.

7. Błędne linkowanie typu 404 error page

Pamiętajmy również o błędnym linkowaniu do naszej strony które może się pojawić. Na to jest recepta, czyli strona lądowania 404. Warto stworzyć dedykowaną stronę i ją podpiąć za pomocą rekomendowanej przeze mnie wtyczki 404page – your smart custom 404 error page.

8. Optymalna wielkość grafik

Często spotykanym zaniedbaniem strony są zamieszczane grafiki o dużym ciężarze i wielkości. Zadbajmy o to, aby grafiki nie były cięższe niż 300 kb oraz nie większe nie 2600×1200 px.

Jeśli już na stronie firmowej, czy w sklepie internetowej znajduje się spora ilość grafik, to mamy możliwość skorzystać z wtyczki np. Imsanity, która automatycznie wykonana kompresje grafik do wskazanego rozmiaru. Wtyczka ta również pomoże w kompresji nowych grafik, które będziemy chcieli zamieścić na stronie. Przy czym zaznaczam, że każda wtyczka tego rodzaju działa jak automat, zawsze należy sprawdzić czy określone zadania są dla nas satysfakcjonujące.

9. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Pamiętaj o tym, że za sprawą sukcesu wysokiej pozycji Twojej strony istotnym czynnikiem jest ilość i czas, spędzony przez unikalnych użytkowników u Ciebie w witrynie. Spraw aby UU mógł u Ciebie spędzić jak największą ilość czasu, poprzez przyciski przekierowujące w inne obszary wewnątrz witryny. 

Jeśli na naszej stronie firmowej lub sklepie internetowym występują treści odnoszące się do innych firm, produktów, usług itd. to warto również wstawić link do tych witryn, okazując z naszej strony pewną formę rekomendacji. Możemy to wykonać za pomoc skrótu w edytorze lub poprzez wpisanie poniższej formuły 

<a href=”strona-rekomendowa.pl”>strona rekomendowana</a>

Drogi Czytelniku, pamiętaj jeszcze o jednej najważniejszej kwestii, bez której powyższe wskazówki będą nieskuteczne. Zawsze ale to zawsze, jak będziesz tworzyć nowe treści, pamiętaj aby one niosły za sobą wartość dla Twojego czytelnika! 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco i ucz się od najlepszych

Zobacz inne

Myślisz nad nową witryną internetową? A może masz już własną stronę firmową i przyszedł czas rozwinąć swoje możliwości marketingowe? Zapraszam do kontaktu. Rozmowa nic nie kosztuje, ani nie zobowiązuje, a na pewno czegoś nowego Ci dostarczy.